Роман Мацола: «Держава повинна виконувати взяті на себе зобов’язання перед людьми, які живуть в зоні АЕС»

Роман Мацола робить усе від нього залежне, аби держава виконувала взяті на себе зобов’язання, а кошти за компенсацію ризиків проживання поблизу АЕС виплачували в повному обсязі, зокрема і для мешканців Славутчини.

Напевне, Ви чули про те, що на минулих вихідних у Швейцарії відбувся референдум про дострокове припинення роботи атомних електростанцій. Швейцарці не дуже хочуть жити поруч з реакторами і піднімають це питання на загальнодержавний рівень. Це сталося після сумнозвісної катастрофи на Фукусіма-1 у Японії. Подібні тенденції нині спостерігаються у всьому світі, адже нікому не подобається жити поруч з такими небезпечними об’єктами. А що ж в країні, яка пережила Чорнобиль?

Щоб якось зменшити негативи сусідства з атомними електростанціями в Україні, у  Законі України «Про використання ядерної та радіаційну безпеку» для населення передбачена соціально-економічна компенсація ризику від їх діяльності. Фінансування заходів такої компенсації має здійснюватися із спеціального фонду Державного бюджету України у розмірі 1% від обсягу реалізації електроенергії, що виробляється атомними електростанціями. На жаль, кошти на компенсацію виділяються не в повному обсязі. Це було у попередні роки, і проектом бюджету на 2017 рік теж закладена лише третина від розрахункової суми.

«Жителі та місцева влада Славутчини, – розповідає народний депутат України Роман Мацола, –  постійно нарікають на те, що передбачені законом кошти за соціально-економічну  компенсацію ризиків сусідства з Хмельницькою АЕС не виплачуються у повному обсязі. Це правда, і подібна проблема спостерігається у всіх куточках України, де розміщені АЕС. Я зі своїми колегами депутатами-мажоритарниками, які обрані від тих населених пунктів, поблизу яких розміщені атомні станції, постійно піднімаємо це питання. Я використовую всі наявні в мене депутатські інструменти: пишу звернення, запити, які оголошуються з трибуни Верховної Ради, ми з колегами підготували два законопроекти, аби уникнути усіляких можливих маніпуляцій з коштами».

Роман Мацола розповідає, що в останньому депутатському запиті до керівника Уряду прямо звернувся з проханням «виконати норми законодавства та передбачити в бюджеті усю суму в розмірі понад 423 млн.грн. На жаль, з тієї відповіді, яка надійшла від Прем’єр-міністра, випливає, що кошти будуть передбачені для компенсації лише частково – у розмірі 137,5 млн.грн.

Народний депутат каже, що виходів з цієї ситуації є кілька. Можна спробувати отримати ці кошти через суд. І тут він має стільки ж прав та можливостей, як і будь-який громадянин України. Тим паче, що по кожному випадку потрібно буде готувати окремий позов. Натомість Роман Мацола, як депутат, намагається вирішити питання в законодавчій площині. Раніше він розробив і зареєстрував, разом зі своїми колегами-депутатами, законпроект 2248а (щодо коштів державного бюджету за 2015 рік) та комплексний законопроект 2249а «Про внесення змін до Бюджетного кодексу України (щодо фінансування заходів соціально-економічної компенсації ризику населення, яке проживає на території зони спостереження)». У разі, якщо його буде розглянуто та прийнято,  то це дозволить напряму та у повному обсязі перераховувати на місцеві бюджети кошти за проживання в зоні спостереження АЕС. На жаль, поки що цей документ не знаходить в парламенті необхідної підтримки, але Роман Миколайович не опускає рук.

Роман Мацола робить усе від нього залежне, аби держава виконувала взяті на себе зобов’язання, а кошти за компенсацію ризиків проживання поблизу АЕС виплачували в повному обсязі, зокрема і для мешканців Славутчини.

Світлана Климович

07/12
Від вашої компетентності та відповідальності залежить рівень розвитку громади. Від…
06/12
Щоденно понад 200 тисяч з вас захищають Україну на передовій,…
05/12
Останні 5 років для українців - це особливе свято. Саме…
21/11
21 листопада - День Свободи та Гідності, як згадка про…
17/11
Шановні працівники сільського господарства! У день вашого професійного свята бажаю…
09/11
Щиро вітаю з професійним святом усіх діячів культури, працівників будинків…
12/10
Щиро вітаю зі святом усіх мешканців міста! Бажаю кожному з…
06/10
Вчити дітей - це не просто ваша робота, це стиль…

Популярні новини