Приведення установчих документів громадських формувань у відповідність вимогам чинного законодавства

Останнім часом громадським та благодійним організаціям почали надходити повідомлення із органів Державної фіскальної служби про необхідність приведення своїх установчих документів у відповідність до чинного законодавства. Що з цим робити?

Останнім часом громадським та благодійним організаціям почали надходити повідомлення із органів Державної фіскальної служби про необхідність приведення своїх установчих документів у відповідність до чинного законодавства. А саме, п. 133.4 Податкового кодексу України встановив вимоги, яким повинні відповідати неприбуткові підприємства, організації, установи, щоб не бути платниками податку. Крім того набула чинності постанова Кабінету Міністрів України «Про затвердження Порядку ведення Реєстру неприбуткових установ та організацій, включення неприбуткових підприємств, установ та організацій до Реєстру та виключення з Реєстру» від 13.07.2016року №440, згідно якої неприбуткові організації, які до 1 січня 2017 р. не привели свої установчі документи у відповідність з вимогами, та не надали копії таких документів контролюючому органу, виключаються після 1 січня 2017 р. контролюючим органом з Реєстру неприбуткових установ та організацій. Оскільки цей процес і процедура не для всіх є зрозумілими, тому зазначимо які суттєві моменти необхідно врахувати громадським формуванням, щоб залишитися в реєстрі неприбуткових організацій.

По-перше, необхідно перечитати статут громадської організації (надалі ГО) та перевірити, чи має він наступні пункти:

  • ГО утворена та зареєстрована в порядку, визначеному Законом України «Про громадські об’єднання»;
  • отримані доходи (прибутки) або їх частини забороняється розподіляти серед засновників (учасників), членів такої організації, працівників (крім оплати їхньої праці, нарахування єдиного соціального внеску), членів органів управління та інших пов’язаних з ними осіб;
  • у разі припинення юридичної особи (у результаті її ліквідації, злиття, поділу, приєднання або перетворення) відбувається передача активів одній або кільком неприбутковим організаціям відповідного виду або зарахування до доходу бюджету. Ця вимога не поширюється на об’єднання та асоціації об’єднань співвласників багатоквартирних будинків;
  • доходи (прибутки) ГО використовуються виключно для фінансування видатків на утримання такої організації, реалізації мети (цілей, завдань) та напрямів діяльності, визначених її установчими документами.

Якщо вищевказані пункти в статуті ГО відсутні, то необхідно внести відповідні зміни. Для цього потрібно провести збори уповноваженого органу управління громадського формування, та згідно його рішення внести зміни до установчого документа ГО. Наступним кроком є подання необхідних документів протягом 60 днів з дня прийняття рішення про внесення змін до статуту ГО до управління юстиції за місцем реєстрації через районний ЦНАП. Ось перелік документів, що подаються заявником для державної реєстрації змін до відомостей про громадське формування зі статусом юридичної особи:

  1. Заява про державну реєстрацію змін до відомостей про юридичну особу, які містяться в Єдиному державному реєстрі.
  2. Примірник оригіналу (нотаріально засвідчена копія) рішення уповноваженого органу управління громадського формування про зміни, що вносяться до Єдиного державного реєстру, яке підписується головуючим та секретарем.
  3. Примірник оригіналу (нотаріально засвідчена копія) протоколу засідання керівного органу громадського формування, на якому відповідно до установчого документабуло скликано засідання вищого органу управління, який підписується головуючим та секретарем.
  4. Реєстр осіб, які брали участь в зборах, який підписується головуючим та секретарем установчих зборів.
  5. Статут у новій редакції, який має бути прошитий та підписаний керівником громадського формування чи уповноваженою особою.
  6. Документ про сплату адміністративного збору, що становить 0,3 мінімальної заробітної плати(410 грн.).

Строк розгляду документів та проведення реєстраційних дій реєстратором  становить від 1 до 3 робочих днів. Потім громадська організація зобов’язана в 10-денний строк з моменту виникнення змін чи доповнень подати за місцем своєї реєстрації до органу ДФС відповідну заяву.