Об’єднані територіальні громади – пріоритет регіонального розвитку України

Представники Шепетівщини, Славутчини та Полонщини вивчали передовий досвід з об’єднання територіальних громад та впровадження системи електронних закупівель Prozorro.

Семінар «Об’єднані територіальні громади – пріоритет регіонального розвитку України» був зорганізований ГО «Інститут солідарності громад» Романа Мацоли для голів уже створених та потенційний об’єднаних громад з Хмельниччини.

IMG_6920

Аби наочно побачити всі переваги Об’єднаних територіальних громад учасники семінару побували у нещодавно створеній Новокалинівській ОТГ, яка вважається однієї з передових. Надзвичайно цікавою та надихаючої виявилась зустріч з головою громади Богданом Юзвяком.

IMG_6928

Богдан Осипович розповів як вони, одними з перших в Україні, після прийняття відповідного закону, почали процес об’єднання, з якими труднощами та проблемами довелося стикнутися. Спочатку потрібно було переконати усіх у необхідності створення самодостатньої громади. Люди ставилися з пересторогою, одні боялися змін, інші не хотіли втрачати свій вплив чи посаду. Але врешті, побувавши у кожному селі, особисто поспілкувавшись з мешканцями, подолавши усі перешкоди Богдану Осиповичу вдалося створити Новокалинівську об’єднану територіальну громаду. Щоправда з десяти сільських рад до неї приєдналися лише п’ять. Потім відбулися вибори, після цього реформування апарату управління. Богдан Юзвяк рекомендував своїм колегам з Хмельниччини довго не затягувати з об’єднанням та проведенням виборів, адже якщо не зробити це до кінця року, то на наступний, 2017 рік, можна залишитися взагалі без фінансування. Присутні сільські голови з Хмельниччини цікавилися долею працівників сільських рад та бюджетних установ після об’єднання. В Новокалинівській ОТГ ніхто, з тих хто хотів працювати, роботу не втратив. Деякі села, в яких роками нічого не робилося, нарешті побачили «світло в кінці тунелю». У кожному селі в цьому році реалізовується хоча б один інфраструктурний проект. Десь відремонтували ФАП, десь почали будувати дитячий садочок, десь виділили кошту на освітлення.

IMG_6932

Проблем, звісно, вистачає, і сам лише факт об’єднання не є панацеєю. Щоб відчути результати потрібно докласти чималих зусиль. У Новокалинівській ОТГ активно працюють над написанням проектів, шукають різноманітні програми залучення коштів. Окрім того, що місцевий бюджет у 2016 році уже перевиконується на 100%, так ще й залучених коштів чимало. За словами голови, лише в цьому році на розвиток громади він планує витратити 10 мільйонів гривень. Це кошти і з Державного фонду регіонального розвитку, і від обласної програми співфінансування і субвенція. При тому, що населення ОТГ складає близько 7200 мешканців сума, видається досить солідною.

Але варто також розуміти, що бюджетні кошти не безмежні, і найбільше на розвиток отримають ті громади, які зможуть швидше об’єднатися і вправно працювати над залученням фінансування.

IMG_6935

Щоб навчитися ефективніше витрачати бюджетні кошти, наші земляки також взяли участь у «Тренінгу з питань державних закупівель з використанням системи Prozorro». Як відомо, з 1 серпня закон про публічні закупівлі (простіше кажучи – тендери) поширюється на всіх місцевих розпорядників коштів, тому таке навчання та спілкування із експертом з електронних закупівель Тарасом Ситником було своєчасним.

IMG_6994

Загалом усі 20 учасників семінару з Шепетівщини, Полонщини та Славутчини зійшлися на думці, що дуже корисно провели час та вдячні Роману Мацолі за надану можливість. До речі, Роман Миколайович теж завітав на семінар аби поспілкуватися з його учасниками. За словами народного депутата, у світлі процесів децентралізації, він радий, що є такі активні та працьовиті сільські та міські голови, які хочуть вчитися та працювати для розвитку своїх територій. Роман Мацола висловив готовність і надалі підтримувати подібні навчальні проекти та сприяти просвіті представників місцевої влади та самоврядування.

IMG_7035

Руслан Броніч, заступник голови Берездівської ОТГ: «Це була корисна зустріч, таких семінарів потрібно організовувати більше. Цінною є можливість поспілкуватися зі своїми колегами, вивчити досвід, переконатися у правильності того, що ти робиш, або ж знайти нові способи вирішення проблем. Мені запам’ятались слова Новокалинівського голови, що прості люди задоволені результатами об’єднання громади, і якщо раніше сумнівалися, то нині уже нові сільради хочуть приєднуватися».

IMG_7037

Наталя Гнатюк, ХОГО «Фонд сталого розвитку «Стара Волинь», Гриців: «Чудові враження лишила наша зустріч з Новокалинівським головою. Я ще раз переконалася, що є велика різниця між поняттями децентралізація, розвиток села і розвиток міста. Децентралізація дає багато можливостей, але потрібно бути сильним. У нас мало хто думає про розвиток саме села, а це ДНК української нації, і на сільському розвитку потрібно сконцентруватися. Добре що у нас є «Інститут солідарності громад» Романа Мацоли, де розуміють важливість подібних проектів».

IMG_7039

Франц Скримський, голова Полонської ОТГ: «Семінар є дуже корисним, адже дав можливість поспілкуватись зі своїми колегами, обмінятись досвідом, побачити різницю у підходах до роботи. У Новокалинівській громаді підхід такий, що вони реалізовують багато дрібних проектів, а я ж у своїй роботі більше концентруюсь на заходи масштабніші».

Тетяна Котик, Судилківський сільський голова: «Нині ми працюємо над створенням об’єднаною територіальної громади, і вже практично домовились про це. Тому семінар, де ми вивчали успішний досвід, є дуже корисним. Зокрема мене зацікавила інформація про оренду земельних ділянок, практика фінансування та управління ОТГ. Але я ще раз переконалася, що потрібно менше чекати допомоги від когось, а більше покладатись на власні сили».

IMG_7075

07/12
Від вашої компетентності та відповідальності залежить рівень розвитку громади. Від…
06/12
Щоденно понад 200 тисяч з вас захищають Україну на передовій,…
05/12
Останні 5 років для українців - це особливе свято. Саме…
21/11
21 листопада - День Свободи та Гідності, як згадка про…
17/11
Шановні працівники сільського господарства! У день вашого професійного свята бажаю…
09/11
Щиро вітаю з професійним святом усіх діячів культури, працівників будинків…
12/10
Щиро вітаю зі святом усіх мешканців міста! Бажаю кожному з…
06/10
Вчити дітей - це не просто ваша робота, це стиль…

Популярні новини